Filtruj według

Kategorie
Cena
Producenci
Rozmiar
Płeć
Kolor
Flex /sztywność/ buta
Szerokość buta
Filtruj

Odpowiednio dobrane buty narciarskie to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Już teraz sprawdź ofertę naszego sklepu!

Buty narciarskie to niezbędny element wyposażenia każdego narciarza. Prawidłowo dobrane pozwalają na lepszą kontrolę nad nartami, co z kolei przekłada się na bezpieczniejszą i bardziej efektywną jazdę.

Filtrowanie produktów »

Jest 51 produktów.

Pokazano 1-24 z 51 pozycji
Pokazano 1-24 z 51 pozycji

Jak dobrać buty narciarskie?

Buty narciarskie są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego narciarza. Dobrze dobrane buty zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Pamiętaj, że buty narciarskie muszą być dokładnie dopasowane do stopy. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. Jak zatem prawidłowo zmierzyć stopę? Jeśli robisz to w domu, należy stanąć na kartce papieru i rysować kontur stopy, przytrzymując ołówek w pionie. Następnie zmierzyć odległość między dwoma najdalszymi punktami stopy i zapisać wynik. 

Rozmiar buta może się różnić w zależności od producenta, dlatego najlepiej jest udać się do sklepu stacjonarnego, przymierzyć but na swoją stopę i zapiąć go na środek klamer, gdzie kształt jest najbardziej neutralny, a następnie ubrać o 0,5 cm większy rozmiar dla porównania i wybrać ten, w którym czujemy się lepiej. Dobrze dobrany but jest wtedy, gdy w środkowym ustawieniu klamer, po przyjęciu pozycji zjazdowej, pięta nie unosi się oraz możemy swobodnie poruszać palcami.

Szerokość butów narciarskich

Szerokość butów narciarskich jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Szerokość określa, jak duże wsparcie i komfort zapewnią buty dla Twoich stóp. Aby zmierzyć swoją stopę, ponownie stań na kartce papieru. Nie obciążaj stopy i zmierz szerokość w milimetrach w najszerszym punkcie. Pamiętaj - stopa nie powinna być szersza od szerokości skorupy buta.

Szerokość skorupy jest określana w milimetrach, dla każdej długości buta - zwykle co 1. Szerokość nominalna skorupy, podawana przez producentów, dla rozmiaru 26 wynosi przykładowo 102 mm. W przypadku wyższych rozmiarów wartość ta proporcjonalnie rośnie - zazwyczaj o 2 mm.

Jak więc dobrać odpowiednią szerokość do własnych wymagań? Poniżej przedstawiamy szerokości butów narciarskich dla rozmiaru 26, według Mondopoint:

 • 96/97 mm - odpowiednie dla zawodników. Są one bardzo wąskie oraz komfort w nich jest bardzo niski.
 • 98 mm - bardzo dobrze trzymają stopę, są wąskie oraz komfort ich noszenia jest dość niski.
 • 100 mm - są dobrze dopasowane. Nadają się dla osób, które poszukują sportowych właściwości, lecz chcą zachować minimalny komfort.
 • 102 mm - jest to najbardziej uniwersalny wymiar. Nadaje się dla narciarzy, którzy zarówno szukają komfortu, jak i dobrego trzymania.
 • 104 mm - komfortowy rozmiar dla narciarza.
 • 106 mm - bardzo dobrze się sprawdzą dla narciarzy z szeroką stopą, którzy szukają komfortu w bucie narciarskim.

Co to jest flex w butach narciarskich?

Flex to miara sztywności w bucie narciarskim. Podczas przyjmowania pozycji narciarskiej wywierany jest opór na cholewce. Flex buta narciarskiego wskazuje, jak twardy jest but. Miękkie buty są bardzo elastyczne i wybaczają błędy, podczas gdy sztywniejsze obuwie zapewnia lepszy transfer energii i przenoszenie mocy z narciarza na nartę.

Wartości flex nie są znormalizowane, co oznacza, że każdy producent przyjmuje własne kryteria. Powoduje to różnice w butach narciarskich między producentami – but może wydawać się „twardy” przy wartości 100 (flex), podczas gdy inne mogą wydawać się bardziej miękkie przy tej samej wartości.

Jakie czynniki wpływają na dobór odpowiedniego flex'u? Otóż kluczowe znaczenie mają masa ciała i wzrost. Technika jazdy oraz stopień zaawansowania także przyczyniają się do doboru odpowiedniej twardości buta. Warto przetestować własne preferencje - niektórzy profesjonalni narciarze mogą uznać swój komfort jako najważniejszy czynnik. Twardość butów dla kobiet i mężczyzn, w przypadku stopnia zaawansowania, będzie inna z uwagi na różnice w masie ciała i wzroście.

Buty na narty dla kobiet, mężczyzn i dzieci

Przede wszystkim należy rozróżnić buty damskie, męskie (uniwersalne) i dziecięce – modele są odpowiednio dopasowane do kobiecej lub męskiej anatomii, różnią się kształtem, sztywnością oraz liczbą klamer. Buty dziecięce są miękkie, co zapobiega zmęczeniu stóp u najmłodszych narciarzy, 1-2 klamrowe, a u starszych dzieci i młodzieży 3-4 klamrowe. Męskie (uniwersalne) obuwie do nart charakteryzuje się wyższym mankietem i szerszym kształtem stopy. Damskie będzie bardziej smukłe i odpowiednio wyważone, aby ułatwić utrzymywanie równowagi.

Damskie buty narciarskie

 • 50-60 flex - miękkie buty dla początkującej lub średniozaawansowanej kobiety.
 • 65-80 flex - średnio twarde buty dla średniozaawansowanej lub zaawansowanej kobiety.
 • 85-100 flex - twarde buty dla zaawansowanej ekspertki.
 • 100 flex - bardzo twarde buty dla ekspertki zawodowej.

Męskie buty narciarskie

 • 60-80 flex - miękkie buty dla początkującego lub średniozaawansowanego mężczyzny.
 • 85-100 flex - średnio twarde buty dla średniozaawansowanego lub zaawansowanego mężczyzny.
 • 110-120 flex - twarde buty dla zaawansowanego eksperta.
 • 130 flex - bardzo twarde buty dla eksperta zawodowego.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka?

Jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie butów narciarskich dla dziecka, jest rozmiar. Wielu rodziców błędnie zakłada, że buty narciarskie dla dziecka powinny być większe niż długość stopy. Wybierają rozmiary za duże, żeby w chłodne dni ich dziecko mogło nosić grube skarpetki lub drugą parę cieńszych. Tymczasem noszenie zbyt luźnych butów może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Jeśli spadają mu buty, dziecko nie będzie w stanie prawidłowo kontrolować nart. Aby zmierzyć rozmiar stopy dziecka, należy postępować tak samo jak w przypadku dorosłych. Ważne jest, aby Twoje dziecko czuło się komfortowo, wkładając buty. Nie powinno odczuwać bólu, który może spowodować zakłócenia w krążeniu krwi, co z kolei mogłoby narazić dziecko na przemarznięcie stóp.

Istnieje zasada: im więcej klamer, tym większą stabilność i precyzję uzyskasz podczas jazdy na nartach. Klamry zapewniają również, że buty dobrze przylegają do stóp. Buty dla młodszych dzieci (do 3 lat) mają zwykle tylko jedną klamrę. Na takich butach nie ma zbyt wiele miejsca, więc założenie więcej niż jednej może być trudne. Nie są idealne do stabilizacji stopy, ale są wygodne. Jeśli Twoje dziecko ma od 3 do 8 lat, lepsze będą dla niego buty narciarskie z dwiema lub trzema klamrami. Dla juniorów, zwłaszcza z wysokimi umiejętnościami narciarskimi, najlepiej kupić buty z 4 klamrami z mikroregulacją i rzepem. Zapewni to optymalne dopasowanie do stóp i łydek, pozwalając na dynamiczną jazdę i dobrą stabilizację.

Nie można zapomnieć o odpowiednim flexie dla swoich pociech. Producenci nie stosują żadnych oznaczeń dla najmłodszych dzieci - zawsze są bardzo miękkie i elastyczne. Aby znaleźć odpowiednią parę butów dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad jego doświadczeniem narciarskim. Początkującym narciarzom polecamy miękkie obuwie o flex indexie do 50. Narciarze na wyższym poziomie powinni szukać twardszej skorupy w przedziale 60-80 flex. Wysoki flex sprawia, że but jest wygodniejszy przy dużych prędkościach, ale może być bardziej niekomfortowy, gdy założy się go po raz pierwszy. W miarę rozwoju umiejętności dziecka kupuj mu coraz to sztywniejsze buty narciarskie. Pozwoli to stopie przyzwyczaić się do zwiększonej twardości skorupy.

Jak prawidłowo przechowywać buty narciarskie?

Ważne jest, aby dbać o pielęgnację butów narciarskich. Nie tylko poza sezonem, ale także wtedy, gdy często jeździsz na nartach. Buty narciarskie mogą łatwo ulec uszkodzeniu, jeśli zostaną zaniedbane. Jednym ze sposobów na dbanie o swój sprzęt jest zakup odpowiedniego pokrowca. Co więcej, taki pokrowiec uchroni wnętrze auta lub podłogi w domu od ubrudzonych i mokrych butów.

Gdzie kupić buty narciarskie w Krakowie?

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy przy doborze butów narciarskich oraz innych akcesoriów, zapraszamy do sklepu Dobre Narty w Krakowie! Na miejscu możesz na spokojnie obejrzeć i przymierzyć sprzęt oraz wybrać ten idealny dla Ciebie. Odwiedź nas przy ul. Zakopiańskiej 267B.

Buty Narciarskie
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami
close

Skontaktuj się z nami