Filtruj według

Wyprzedaż kolekcji
Kategorie
Płeć
Producenci
Cena
Rozmiar
Kolor
Flex /sztywność/ buta
Filtruj

Wiązania snowboardowe każdego typu w dobrenarty.pl. Kliknij i sprawdź naszą ofertę dla początkujących i zaawansowanych sportowców.

Snowboard z roku na rok poszerza grono swoich miłośników, zarówno wśród młodych ludzi, jak i tych starszych. Aby w pełni cieszyć się z uprawiania tego sportu, musimy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, w tym wiązania snowboardowe. Poniżej opisujemy, czym one są i jakie można zakupić w naszym sklepie.

Filtrowanie produktów »

Jest 12 produktów.

Pokazano 1-12 z 12 pozycji
Pokazano 1-12 z 12 pozycji

Dlaczego warto spróbować jazdy na snowboardzie? 

Przede wszystkim jazda na snowboardzie jest bardzo ekscytująca. To nie tylko dobra zabawa, ale także świetna forma aktywności fizycznej. Snowboarding pomaga poprawić kondycję i wytrzymałość, a także rozwija koordynację ruchową. Jest to także świetna okazja do nauki nowych umiejętności. Snowboarding uczy cierpliwości i samodyscypliny, a także pokory – bo początki nauki bywają niełatwe. Jazda na snowboardzie to na pewno jedna z najbardziej ekscytujących i satysfakcjonujących rzeczy, jakie można robić. Możemy również cieszyć się wspaniałymi widokami i krajobrazami podczas jazdy. Snowboarding to także świetna okazja do spotkania nowych ludzi i spędzenia czasu w gronie przyjaciół.

Z czego się składają i do czego służą wiązania snowboardowe?

Jednym z nieodłącznych elementów obowiązkowego wyposażenia snowboardzisty są wiązania do deski snowboardowej. Wiązania służą do łączenia butów snowboardowych z deską, co jest konieczne do jazdy na snowboardzie. Większość wiązań snowboardowych składa się z takich elementów jak:

  • Baza wiązania snowboardowego — jest to podstawowy element budowy tych akcesoriów. Styka się bezpośrednio z powierzchnią deski i jest mocowana za pomocą m.in. śrub i talerzyków. Bazy ustawia się pod odpowiednim kątem, w zależności od preferencji snowboardzisty.
  • Talerzyki do przykręcania wiązań — umożliwiają przykręcenie bazy wiązania do deski oraz dają możliwość regulacji kąta, pod jakim ustawione są wiązania. Aktualnie stosuje się talerzyki na cztery, trzy oraz dwie śruby.
  • Paski — są one regulowane, dzięki czemu przy pomocy specjalnych klamer (pompek) można dostosować siłę zapięcia buta.
  • Padsy — zintegrowane z paskami. Są to miękkie okładziny, które chronią stopę przed uciskiem pasków.
  • Pompki — inaczej specjalne klamry, dzięki którym możemy regulować długość paska, przez co można zapiąć buta z odpowiednią siłą. Pamiętajmy, że nie należy dopinać buta zbyt mocno, ponieważ może wystąpić mrowienie w stopie spowodowane ograniczonym krążeniem krwi.
  • Łyżka (highback) - służy do  pochylania deski na tylną krawędź poprzez nacisk na nią przez łydki snowboardzisty. Dobrze jest, gdy łyżka ma możliwość zmiany kąta nachylenia oraz wysokości.
  • Pedały — są to profilowane wkładki, które mają pomóc przechodzić z tylnej krawędzi deski na przednią i odwrotnie podczas jazdy. Pedał przedni zajmuje zwykle niemalże całą powierzchnię bazy, zakrywając talerzyk ze śrubami.

Rodzaje wiązań snowboardowych

Deski snowboardowe są ściśle powiązane z wiązaniami, które umożliwiają łączenie deski ze stopami. Wiązanie jest używane do utrzymywania stóp na desce, a także do transferu siły mięśni nogi na deskę. Jest to jeden z najważniejszych elementów snowboardu, więc warto wiedzieć, jakie są jego najpopularniejsze rodzaje.

Najpopularniejszymi wiązaniami są wiązania typu strap-in. Ich budowa opiera się na dwóch paskach i sztywnym zapięciu. Jeden pasek biegnie w okolicach kostki, natomiast drugi na czubku buta, co zapobiega jego wysunięciu się z wiązania. Są to proste, lecz mało wygodne wiązania ze względu na każdorazowe rozpinanie i zapinanie wiązań przy np. wsiadaniu na wyciąg na stoku. Części do tych wiązań snowboardowych są szeroko dostępne i stosunkowo tanie.

Drugim bardzo popularnym i - ze względu na wygodę użytkowania - zyskującym coraz większą popularność, są wiązania step-in. Jest to konstrukcja pozbawiona pasków i pompek, a użytkowanie ich wymaga posiadania dedykowanych butów. W wiązaniach tych stosuje się specjalny bolec, który jest dopasowany do otworów w podeszwie buta. W odróżnieniu od wiązań strap-in tutaj można “zapiąć się do deski” w dosłownie kilka sekund. Jest to niestety rozwiązanie dużo droższe od wiązań tradycyjnych.

Ostatnim rodzajem wiązań są wiązania hybrydowe, nazywane również wiązaniami flow. Jest to połączenie strap-inów oraz step-inów. Wiązania te składają się z bazy, łyżki oraz jednego szerokiego padsa zamiast dwóch pasków z pompką. Aby zapiąć buta, wystarczy odchylić łyżkę, włożyć buta i następnie zablokować łyżkę w odpowiedniej pozycji. Nie jest to rozwiązanie tak wygodne jak step-in, lecz na pewno dużo szybsze i wygodniejsze niż strap-in.

Jakie wiązania snowboardowe wybrać?

Przede wszystkim musi to być wiązanie o odpowiednim flexie oraz takie, które dobrze dopasowane jest do buta w celu jak najbardziej precyzyjnego przekazywania impulsów z nogi do deski. 

Wiele zależy od naszych preferencji oraz zasobności portfela. Jeżeli chcemy wybrać najtańsze rozwiązanie, wystarczające będą wiązania typu strap-in. Jeżeli natomiast chcemy wybrać rozwiązanie najszybsze oraz najbardziej wygodne, godne polecenia będą w tym przypadku wiązania step-in. Jeżeli ktoś chciałby znaleźć „złoty środek” między ceną a wygodą, wiązania flow będą idealnym kompromisem. Warto również pamiętać, że wiązania snowboardowe damskie i męskie posiadają taką samą konstrukcję - różnią się jedynie wykończeniem, a w większości jedynie kolorystyką. 

Wiązania snowboardowe
Powrót do góry