Filtruj według

Płeć
Producenci
Cena
Rozmiar
Kolor
Filtruj

Kompletujesz swój zestaw do nart skiturowych? Nie może w nim zabraknąć fok! Sprawdź naszą ofertę.

Dawno temu, kiedy narciarstwo dopiero zaczynało zdobywać rozgłos i popularność, nie było stoków narciarskich z kolejkami, które mogłyby przetransportować narciarzy na szczyt. Trzeba było samemu dostać się na górę, a najlepszym rozwiązaniem było użycie nart z przyczepioną na spód skórą foki. Dzisiaj, pomimo dostępnych wielu kolejek linowych, istnieje spora grupa osób, która lubi sama wejść na szczyt, aby potem zjechać w dół. Mimo, iż nie używa się już naturalnych skór, to element wspierający tę wędrówkę nazwano fokami. 

Filtrowanie produktów »

Jest 14 produktów.

Pokazano 1-14 z 14 pozycji
Pokazano 1-14 z 14 pozycji

Co to są foki?

Foki są niezbędnym elementem wyposażenia nart skiturowych. Jest to materiał dopasowany do kształtu narty, który mocuje się do ślizgu, najczęściej dzięki specjalnemu klejowi. Z drugiej strony znajduje się włosie ułożone pod odpowiednim kątem. Na samym początku używano do tego skóry z fok, natomiast dzisiaj wykorzystuje się do ich tworzenia innych materiałów, takich jak moher i nylon. Dodatkowo foki posiadają zaczepy, które służą do połączenia ich z nartami.

Występują też foki bezklejowe (adhezyjne), posiadające specjalną warstwę, umożliwiającą trzymanie ślizgu. Można je zespolić razem, wówczas niezależnie od temperatury bez problemu rozłączą się od siebie i dobrze chwycą nartę bez konieczności stosowania separatorów.

Jak działają foki?

Foki są niezbędne, aby można było dostać się w wybrane miejsce bez korzystania z kolejki linowej. Umożliwiają one narciarzowi poruszanie się pod górę, jednocześnie chroniąc go, aby się nie zsuwał do tyłu. Jest to możliwe, ponieważ pod naciskiem włosie umieszczone od spodu narty przyczepia się do śniegu, uniemożliwiając ześlizgiwanie się do tyłu. 

Rodzaje fok

Na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami fok. Dostępne są warianty opracowane przez producentów, które pasują idealnie do ich konkretnych modelów nart. Możne jednak znaleźć także sklepy, które sprzedają foki skiturowe na tak zwane metry. Docinają oni długość i szerokość odpowiadające naszym nartom. Foki wykonane są z materiału syntetycznego, którym jest nylon, z mieszanki materiału syntetycznego z moherem lub z samego moheru.

  • Foki moherowe oferują lepszy poślizg i są lżejsze, ale droższe. Szybciej się ścierają, więc są opcją raczej dla zaawansowanego użytkownika - świadomego, dlaczego wybiera akurat ten model.
  • Foki nylonowe słabiej się ślizgają, przez co każdy krok będzie wymagał odrobinę więcej wysiłku, ale są tańsze i nie wymagają aż takiej troski jak ich moherowe odpowiedniki.

Użytkowanie fok

Foki służą głównie do poruszania się po powierzchniach płaskich oraz pod górkę. Choć jest to możliwe, nie zaleca się zjeżdżania na nich w dół. Dlatego więc powinno się zakładać foki jedynie na podejścia, a gdy osiągniemy docelowe miejsce, należy je zdjąć i zjechać na dół już bez nich. Ze względu na klej, który znajduje się na fokach, należy je transportować w odpowiedni sposób. Aby prawidłowo przykleiły się do nart, powierzchnia musi być gładka i nie może zawierać żadnych przeszkód w postaci przylepionego śniegu lub brudu. W razie problemów z przyklejeniem fok na trasie można się uratować taśmą klejącą, którą należy owinąć wokół narty i foki w kilku miejscach. W miarę możliwości najlepiej jest zakładać foki na suche i ciepłe narty. Można to zrobić w domu lub w schronisku tuż przed rozpoczęciem wyprawy.

Gdzie kupić foki?

Foki dostępne są w sklepach ze sprzętem narciarskim. Warto wybrać dobry sklep, który ma szeroki asortyment, taki jak Dobre Narty. W razie potrzeby obsługa pomoże dobrać odpowiednie pasy zakładane na ślizg naszej narty. W ofercie, oprócz fok danych producentów, znajdziemy pasy do samodzielnego przycięcia. Nie zabraknie też opakowań do transportu czy niezbędnych do montażu zaczepów.

Foki
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami
close

Skontaktuj się z nami